Ką būtina žinoti prieš įsigyjant kilmingą šunį?

Tai, kokiu būdu šunys yra veisiami ir auginami, turi įtakos jų gerovei. Jų fizines ypatybes (spalvą, dydį, kūno sudėjimą) nulemia paveldėta genetinė informacija. Specifinės ligos, pavyzdžiui, progresuojanti tinklainės atrofija, kelio girnelės, alkūnės, klubo sąnarių displazijos ir fizinės ypatybės kaip raukšlėta oda ar tam tikra galvos forma yra paveldimos.

Šuo taksas
Todėl genetiškai sveikų šunų atrinkimas tolimesniam veisimui yra būtinas. Šunų būdo savybes taip pat lemia paveldėjimas, tačiau daugiausia įtakos tam turi aplinka, kurioje gyvūnas auga. Tam tikri įvykiai ir aplinkos veiksniai ankstyvu gyvenimo laikotarpiu daro stiprų poveikį visam likusiam šuns gyvenimui ir jo elgsenai.
Ši problema svarbi ir tarp mišrūnų, ir tarp grynaveislių šuniukų. Būtent todėl labai svarbu, kad veisiami būtų tik fiziškai ir psichiškai sveiki šunys, o jaunikliai būtų auginami tinkamoje aplinkoje.
Veisti šunis nėra paprasta. Norint gauti genetiškai tvirtus, sveikus šuniukus su stabilia psichika, veisimas tampa sudėtingu procesu, todėl tai turėtų daryti tik specialius mokymus išklausęs asmuo ir tik su veterinarijos specialistų pagalba.
Kadangi šiuo metu daugėja nelegaliai veisiamų ir internetu pardavinėjamų šunelių, kurie neva pristatomi kaip kilmingi, Lietuvos gyvūnų teisių gynėjų organizacija (LGTAO) skelbia patarimus, ką turėtų turėti kilmingas šunelis.

Ką būtina žinoti prieš įsigyjant kilmingą šuniuką?

Grynaveislį šunį, kuris ir išvaizda, ir charakteriu atitiktų pageidaujamos veislės standartus, galima įsigyti tik iš atsakingai veiklą vykdančių veislynų. Nes tik veislynų šunims suteikiami kilmės dokumentai, kurie daugeliu atveju gali užtikrinti, kad užaugęs šuniukas nesirgs genetinėmis ligomis, bus stabilaus, būdingo veislei charakterio, turės pageidaujamą išvaizdą.
Visi veislynai, kurių veikla teisėta ir vykdoma pagal nuostatus, turi būti registruoti Lietuvos kinologų draugijoje (LKD) arba Lietuvos gyvūnų augintojų centre (LGAC). Tai vienintelės oficialios organizacijos, kurios koordinuoja Lietuvos šunų veislynų ir veisėjų veiklą.
LKD atstovauja tarptautinę kinologų federaciją (FCI), įtakingiausią pasaulio kinologų organizaciją. Šiai organizacijai priklauso 86 šalys.
LGAC yra „Alliance Worldwide canine“ (ACW) pasaulinės kinologų organizacijos narys.
Abi organizacijos veda Lietuvos šunų veislės knygą ir išduoda kilmės dokumentus Lietuvoje gimstantiems kilmingiems šuniukams.

Kilmingo šuniuko „komplektas“

Kilmingais šuniukais laikomi tik tie, kurių abu tėvai yra tos pačios veislės ir turi kilmės dokumentus. Pagal veisimo nuostatus veisėjas negali parduoti šuniukų, kurie yra jaunesni nei 6 sav. amžiaus, tačiau Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija rekomenduoja pirkti šuniukus ne jaunesnius nei 8 sav. amžiaus. Per anksti atskirti nuo motinos jaunikliai sunkiai išmoksta būtinų higienos įgūdžių, jie nesugeba domėtis nauja aplinka, todėl parsinešę tokį mažylį rizikuojama klausytis nuolatinio gilaus verksmo. Ankstyvo amžiaus jauniklis dar nemoka mokytis iš žmonių, todėl vėliau gali atsirasti gyvūnų elgesio problemos.
Visi parduodami veisliniai šuniukai turi būti sveiki, geros kondicijos ir be išorės ar vidaus parazitų.
Veisėjas parduodamas kilmingą šuniuką privalo:
– Laiku atlikti šuniukų dehelmintizaciją – turi būti suduoti vaistai nuo kirmėlių;
– Užtikrinti veterinarijos gydytojo sertifikuotą, šuniukų amžių atitinkančią vakcinaciją. Jei kalė buvo laiku vakcinuota ir pati maitino šuniukus, šuniukai gali būti vakcinuojami 8 sav. amžiaus; jei kalė nebuvo laiku vakcinuota arba visai nemaitino šuniukų, šuniukai turi būti vakcinuoti 6 sav. amžiaus. Šuniuko perėmėjui kartu su kilmės liudijimu veisėjas privalo pateikti veterinarijos gydytojo antspaudu ir parašu patvirtintą dokumentą apie vakcinaciją.
– Šuniukas turi būti identifikuotas. Šiuo metu kiekvienas kilmingas šuniukas yra identifikuojamas mikroschema. Identifikacijos numeris visuomet turi būti nurodomas kilmės dokumentuose. Mikroschema – tai vientiso stiklo kapsulė, pakankamai maža, kad tilptų į poodinę adatą. Kapsulėje yra identifikacijos numeris. Tai elektroninė tapatybės nustatymo priemonė, šunys turintys mikroschemas yra registruojami Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos centralizuotoje duomenų bazėje (www.regivet.lt). Šuniukai ženklinami ne anksčiau kaip 6 sav. ir ne vėliau kaip 3 mėn. amžiaus.
– Pirkėjui pateikti šuniuko kilmės dokumentus. Naujo savininko, kuris įsigijo šuniuką, vardas ir pavardė turi būti įrašyti į šuns/kalės kilmės liudijimo originalą. Įsigydami kilmingą šuniuką atkreipkite dėmesį ir į šuns vardą, visi vienos vados šuniukai turi turėti vardus iš tos pačios raidės. LKD išduoti šunų kilmės dokumentai yra pripažįstami FCI šalyse. Įsigydami šuniuką iš užsienio būtinai reikalaukite eksportinių kilmės dokumentų (Export Pedigree), tai FCI reikalavimas. Be šių dokumetų gyvūno kilmės dokumentai negalioja. Šuns kilmės dokumentų pavyzdžius galite rasti: http://www.kinologija.lt/wp-content/uploads/2010/05/kilmes-dokumentu-pavyzdziai.pdf. LGAC išduoti dokumentai pripažįstami ACW šalyse. Šuniuko kilmės dokumentus atsakingas veisėjas perduoda naujam savininkui kartu su šuniuku. Beje, dokumentai negali būti „padaryti vėliau“. Dokumentai turi būti duodami iš karto su gyvūnu, o ne vėliau. Įsigijus gyvūną su kilmės dokumentais ir atsiradus sveikatos sutrikimams yra didelė galimybė, kad patirtos finansinės išlaidos bus atlygintos, ką sunkiai įmanoma padaryti perkant augintinį be veislės standarto ir sveikatos dokumentų.
Bet kuris veisėjas, kuris parduoda šuniukus su kilmės dokumentais, turi būti LKD arba LGAC narys. Tik narystė šiose organizacijose suteikia teisę veisti ir registruoti kilmingus Lietuvoje gimusius šuniukus. Kiekvienas veisėjas privalo garantuoti veislės grynumą.

Jei perkate šuniuką iš LKD

LKD rekomenduoja, kad veisėjas, parduodamas bet kurį savo šunį ar šuniuką, užpildytų šuns perdavimo dokumentą ir jo kopiją pateiktų LKD sekretoriatui. Nesant jokio šuns perdavimo dokumento LKD nesvarsto ginčų tarp šuns veisėjo ir naujojo šuniuko savininko. Šuns perdavimo sutartį galima rasti LKD internetiniame puslapyje.
Nepriklausomai nuo to, kur įsigyjate augintinį, visuomet pasidomėkite šuniuko tėvais. Rekomenduojama visuomet apžiūrėti abu šuniuko tėvus (kalę ir patiną) ir sąlygas kuriose jie yra laikomi. Svarbu su planuojamo įsigyti šuniuko tėvais pabendrauti, būtinai paprašyti jų kilmės dokumentų, sveikatos testavimo sertifikatų, įvertinti socializacijos lygį, nes nuo to gali priklausyti būsimo augintinio psichinė būklė. Paklauskite, kada buvo kalės paskutinė vada. Kalė negali būti kergiama dvi rujas iš eilės. Pirmo šuniavimosi metu kalė negali būti vyresnė nei 7 metų. Po šuniukų gimimo kitą kartą kalę galima kergti praėjus mažiausiai 8 mėnesiams. Kalės gali būti veisiamos iki 8 metų.
LKD dokumentuose yra pateikiamas minimalus veislės veisimo amžius. Jorkšyro terjerų ir čihuahua veislių kalės gali būti veisiamos, jei sveria ne mažiau kaip 1,8 kg; rusų žaisliukų veislių kalės gali būti veisiamos, jei sveria ne mažiau kaip 1,5 kg.
Šuniuko pirkėjai turi teisę į visą informaciją susijusią su perkamu augintiniu. Bet koks veisimo nuostatų nepaisymas, leidžia abejoti šuniuko kilme.

Sveikatos tyrimai

LKD reikalauja, kad kai kuriems veisiamiems šunims būtina atlikti akių; kelio girnelės; alkūnės, klubo sąnarių displazijos tyrimus. Išoriškai sveika kalė gali atsivesti paveldimomis ligomis sergančių šuniukų. Todėl šunų pirkėjai turi teisę reikalauti sveikatos testavimo sertifikatų.
Visiems veisiamiems rotveileriams, dobermanams, retriveriams ir vokiečių aviganiams turi būti atliktas klubo sąnario displazijos tryimas.
Visiems veisiamiems rotveilerių, vokiečių aviganių, retriverių ir niūfaundlendų veislių šunims ir kalėms privalomas alkūnės sąnario displazijos tyrimas. Veislių sąrašus, kurioms būtina atlikti sveikatos tyrimus, galite rasti LKD šunų veisimo nuostatų prieduose. Visų tyrimų rezultatai turi būti pateikti LKD sekretoriatui prieš išduodant tirtų šunų palikuoniams kilmės liudijimus.
Taip pat Lietuvoje galima atlikti šuns DNR tyrimus ir nustatyti tėvystę. Prieš pirkdami kilmingą šunį atlikite namų darbus ir pasidomėkite veisėjais, kokiam veislės klubui jie priklauso, paieškokite informacijos apie veisėją pas kitus klubo narius. Nerekomenduojame naudotis šuniukų perpardavinėtojų paslaugomis. Geriau pirkite šunį tiesiai iš veisėjų ir pasirašykite pirkimo pardavimo sutartį, nes tik tai jums gali garantuoti finansinių nuostolių atlyginimą, jei naujasis jūsų augintinis susirgs ar išaugs su tam tikrais trūkumais. Apie bet kurį veislyną galite pasiteirauti Lietuvos kinologų draugijoje arba Lietuvos gyvūnų augintojų centre.
Pirkdami augintinį iš turgaus, internete ar kito nepatikimo šaltinio, dažniausiai tiesiogiai palaikote gyvūnų teisių pažeidėjus ir skatinate žiaurų elgesį su gyvūnais.

Šaltinis: grynas.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.