Ar žinai?

Husky suo su suniuku

Ar žinai? Keliais sakiniais iš įvairios literatūros

* Daugelis šeimininkų klaidingai elgiasi su šunimis, kaip su vaikais, bet jie juk visai kito biologinio tipo.
* Šuo labai nori būti draugijoje ir jei jie neturi socialinio kontakto gali pabėgti arba elgtis demonstratyviai blogai: tu juk už mane atsakai! (taip turėtumėme vertinti).
* Šuns smegenų dalis galvoje atsakinga už uoslę 37 kartus didesnė už mūsų.
* Galvos smegenų dalis, įvertinanti praeinančius dirgiklius (signalus) per nosį, daug sudėtingesnė ir didesnė nei žmogaus.
* Uodegos vizginimas reiškia šuns susijaudinimą, bet ne visada reikia suprasti, kaip draugiškumą. Norint priartėti prie šuns arčiau, reikia suprasti ir kitų kūno dalių kalbą.
* Gerai išauklėtas, kolektyviniam gyvenimui šuo visada sugebės susidraugauti su bet kuriuo šunimi.
* Skirtingai nuo vaikų, šuo mažiau gali reaguoti į garsinius signalus ir sunkiau išmoks komandas, kaip pavyzdžiui „Pas mane“, ir „Tūpk“.
* Šuo daug lengviau išmoksta komandas, jei mes jas sustipriname rankų ir kitais gestais.
* Laukinės gaujos herarkija nėra pastovi visam laikui. Todėl žmonėms, kurie papuolė, į šuns „vergiją“ yra viltis pakeisti situaciją.
* Šuniukai, dargi suaugę šunys susitikę su aukštesnį rangą užimantį gyvūną, gali palikti pelkelę ar pagadinti orą, tai reikš: aš ne pavojingas esu nuolankus tau.
* Aukšto satuso siekia „ vietinės reikšmės kovomis“, bet ne rimtu susipjovimu, gali vienas kitą sužeisti.
* Būkite reiklūs (bet ne žiaurūs) ir visada siekite, kad šuo išpildytų jūsų reikalavimus, taip atpratinsite savo augintinį nuo klaidingų veiksmų ir jis pradės nusileisti jums.
* Kai šuo mumyse pajaučia „silpnas vietas“, jis siekia valdžios (dominavimo), bet žmogus tai ne visada laiku pajaučia.
* Šunims labiau patinkas persekioti ir medžioti gaujoje, nei pavieniui (protėvių šauksmas).
* Du šunys jau gauja, jie atlieka tokius veiksmus, kurių vienas niekada nedarys.
* Graužti kaulus šuo gali ištisas valandas – tai jam didelis džiaugsmas ir malonumas.
* Šuns žaislai – grobio imitacija, nes juos galima rasti žolėje, persekioti, sugauti, tampyti, žaisti ir „nužudyti“.
* Kai kurie šunys savo žaislus užkasa juodai dienai.
* Nors šunys maisto gauna kiekvieną dieną, bet kaulą ir maisto indą gina ne tik nuo kitų šunų, bet kartais ir nuo šeimininko. Tai atsiranda iš vaikystės, kai šuniukai kovoja tarp savęs už didžiausią ir geriausią porciją.
* Kuo daugiau šuns liežuvis iškištas iš nasrų, tuo labiau jam karšta.

Surinko kinologas Kęstas Petrauskas

Iš knygos „Viskas apie Vokiečių Aviganį“

Autorius Terry Hannan , Lily Hannan

* Pilkas vokiečių aviganių šunelis, vardu Rin Tin Tinas, Pirmojo pasaulinio karo metais atsirado tarp liepsnų, vėliau buvo išvežtas į JAV, ten pagarsėjo, kaip šuo superžvaigždė.
* Jau 1911 metais Vokietijoje buvo daugiau negu 400 policijos nuovadų dirbančių su specialiai šiai tarnybai ištreniruotais vokiečių aviganiais.
* Vyresni, negu dviejų metų vokiečių aviganiai negali Vokietijoje dalyvauti parodose, nebent šuo yra tarnybinis.
* Vokiečių aviganių klubas Vokietijoje buvo įsteigtas 1899 metais. Tuo metu klube buvo 31 narys, po dešimt metų apie 1000 narių, po 20 metų jau nuo 40000 iki 50000 narių. Šiandien šio klubo narių yra apie 100000, tai didžiausias vienos veislės šunų klubas pasaulyje.
* Liudvikas XI, valdęs Prancūziją XV a. pradžioje, pirmasis, asmeninei apsaugai, ėmė naudoti šunis.

Surinko: kinologas Kęstas Petrauskas

Šunys – aukščiausios klasės onkologai

Kaip, kur ir kada žmonės prisijaukino šunis? Yra žinoma, kad žmonės laukinius šunis prisijaukino prieš 12 -14 tūkstančių metų.
Šiuo metu kinologai yra išvedę daugiau nei 400 naminių šunų veislių, tačiau visos šios veislės priklauso vienai šunų rūšiai.
Šunų nosyse yra 220 milijonų uoslės lastelių, o žmogaus nosyje jų yra net 44 kartus mažiau.
Šunų nosys yra 4 kartus jautresnės, nei patys jautriausi kvapams aptikti sukurti prietaisai.
Kalifornijoje (JAV) mokslininkai nustatė, kad bene jautriausia uosle pasižymi labradorai ir portugalijos vandens šunys, kurie sugeba užuosti pradinėje ligos stadijoje plaučių ir kitų organų vėžiu sergančius žmones.
Beje, šias ligas šunys diagnozuoja net tiksliau nei mamogramos ir kompiuterinė tomografija.

Pagal, sveikatos laikraštį “Žiniuonių patarimai ir kitos smulkmenos”, Nr.4(188) 2010.03.09 – 2010.03.29).

Šaltinis:
aviganiai.lt

Nusikaltėlių pėdsakais

 

VSAT nuotr. Tarnybinis suo Samo
 
Savaitgalį pasienyje su Baltarusija sulaikyti du sienos pažeidėjai. Vieno jų pėdsakais tarnybinis vokiečių aviganis Samo Vilniaus rajono mišku sekė net 4 kilometrus, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
Sekmadienį VSAT Vilniaus rinktinės Lavoriškių užkardos patruliai Vilniaus rajone aptiko galimo sienos su Baltarusija pažeidimo požymius – ant kontrolinės juostos buvo užšluoti žmogaus palikti pėdsakai. VSAT pareigūnai įtarė, kad pažeidėjo ateita iš Baltarusijos.
Paieškai buvo pasitelktas septynerių metų vokiečių aviganis Samo. Jam duota komanda sekti pėdsakais. Samo juos nesunkiai užuodė ir pasieniečius sparčiai pradėjo vesti šiose vietose augančiu mišku.
Keturkojis pasieniečių pagalbininkas pažeidėją vijosi net 4 kilometrus, kol netoli Vilniaus rajono Dekaniškių kaimu buvo užkluptas vyras. Samo savo elgesiu davė suprasti, kad tai jo pėdsakais jis sekė nuo sienos linijos. VSAT pareigūnai sulaikė šį 45-erių Vilniaus rajono gyventoją. Jis teisinosi sieną su Baltarusija pažeidęs grybaudamas.
VSAT Vilniaus rinktinėje dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Po apklausos sekmadienį įtariamas pažeidėjas buvo paleistas. Jam įteiktas šaukimas pirmadienį vėl atvykti į Vilniaus rinktinę.
Dar vieną įtariamą sienos pažeidėją, Rusijos pilietį, šeštadienį sulaikė VSAT Vilniaus rinktinės Padvarionių užkardos pasieniečiai. Netoli prie pat sienos su Baltarusija esančio Medininkų kaimo jiems įkliuvo įtartinas vyras. Sulaikytasis turėjo 50-mečio Rusijos piliečio pasą, kuriame nebuvo nei vizos, nei sienos kirtimo spaudų. Įtariama, kad šis užsienietis nelegaliai pateko iš Baltarusijos.
Ir šiuo atveju dėl neteisėto sienos perėjimo VSAT Vilniaus rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sulaikytąjį pasieniečiai uždarė į areštinę.
 
 
Šaltinis:
15min.lt