KANITERAPIJA: Ypatingas žmogaus ir šuns ryšys

Kaniterapija šuo gydymas

Kaniterapija šuo gydymasŽmogus – sociali būtybė, kuriai būtinas bendravimas su aplinkiniais. Visi mes bendraujame skirtingai. Vieniems sunku užmegzti ryšį dėl savo charakterio bruožų, kitiems – dėl vienokios ar kitokios negalios, treti tiesiog turi per daug negatyvios socialinės patirties. Kai komunikuoti su kitu žmogumi atrodo neįgyvendinamas uždavinys, gal iš pradžių reiktų pabandyti užmegzti santykį su šunimi?
Kažkada mūsų protėviai prisijaukino keturkojį ir tuomet prasidėjo unikalus žmogaus-šuns ryšys. Šie gyvūnai puikiai suvokia žmonių elgseną: jie užuodžia mūsų kvapą, girdi mūsų judesius ir balso toną, atrodo, jog jie supranta kiekvieną mūsų gestą. Šuo puikiai bendrauja – panaudoja savo kūno kalbą, lojimą, inkštimą, net žvilgsnį, kad galėtų būti su žmogumi. Jiems patinka ir fizinis kontaktas: glostomi ir apkabinami jaučiasi saugiau, geriau, ir tuo pačiu atiduoda visą savo meilę, švelnumą bei energiją žmogui. Šuniui tiesiog patinka būti su žmogumi, tad šis gyvūnas puikiai tinka būti ne tik šeimos nariu, bet ir gali suteikti terapinį poveikį.
Terapija, kurioje dalyvauja šunys, vadinama kaniterapija. Medicinoje kaniterapija praktikuojama jau daugiau nei penkiasdešimt metų – teigiamas poveikis pacientams pastebėtas tiek slaugos namuose, tiek psichiatrijos departamentuose, tiek ligoninėse. Nors Lietuvoje kaniterapija tik pradeda žengti pirmuosius žingsnius, kai kuriose šalyse dirbti terapinį darbą apmokytas šuo net įtraukiamas į medikų ar specialiojo lavinimo specialistų komandas (pvz. JAV).
Moksliniai tyrimai rodo, jog bendravimas su šunimi gali padėti žmogui išgyventi stresą, pagerinti žmonių, turinčių įvairių sutrikimų, funkcionavimą, pvz., padėti vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, autizmu, disleksija ir kt. Nustatyta, jog skaitymas šalia gulinčio šuns, gali pagerinti skaitymo gebėjimus. Pastebėta, jog jau pirmieji kaniterapijos užsiėmimai pagerina emocinę būseną, žmonės tampa atviresni aplinkai, aktyvesni bendruomenėje, prasideda pokyčiai socialiniame gyvenime, atsiranda pasitikėjimas savimi. Kaniterapija gali pagerinti kalbinę raišką, ekspresiją, netgi atmintį. Bendravimas su šunimi palaiko didesnį fizinį aktyvumą, suteikia ilgalaikės veiklos, motyvacijos, skatina imtis veiklos, o taip pat palengvina sunkius negalės simptomus, net gali padėti iš dalies įveikti nuolatinio apatiškumo būseną.
 Sakoma, jog šuo – geriausias žmogaus draugas: jis supras ir neišduos, neįskaudins. Vien šuns įsigijimas suteikia naudą, tačiau reikia nepamiršti, jog tikroji kaniterapija galima tik su specialiai paruoštais šunimis ir specialistais, dirbančiais su jais, bei išmanančiais ne tik šuns savybes, nuotaikas ar dresūrą, tačiau taip pat ir žmogaus sutrikimus, kuriuos įvertinę geba parinkti tinkamą metodiką, numatyti užduotis, kelti realius tikslus, turėti tinkamas nuostatas neįgaliųjų atžvilgiu ir pan. Ir nors terapijoje gali dalyvauti ne kiekvienas šuo, tačiau kiekvienas šuo gali atrasti vietą jūsų širdyje ir tapti patikimiausiu draugu.
 Norint sumažinti patiriamą stresą, patariama aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime, pagerinti savo emocinę ir fizinę būklę, išsirinkti jūsų charakteriui tinkamą veislę ir džiauktis  nauju šeimos nariu, na o jei reikia rimtesnės švelniakailių pagalbos – nepabijoti kreiptis į kaniterapijos centrus.

Šaltinis: delfi.lt

Interneto sensacija: šuns meilė neįgaliam berniukui pravirkdė milijonus (video)

Ne veltui sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas. Tai gyvūnas, kuriam iš tiesų nesvarbu – turtingas šeimininkas ar ne, ligotas ar sveikas, išsilavinęs ar bemokslis. Akivaizdu, kad šuniui nesvarbu ką mylėti, svarbu mylėti net ir be atsako. Labradoro retriverio ir Dauno sindromu sergančio berniuko susitikimas tapo interneto sensacija, pravirkdžiusia net ir geležines širdis turinčius žmones.

Draugiškas ir švelnus keturkojis be paliovos glaustėsi prie sunkia liga sergančio berniuko lyg sakydamas: „Aš busiu tavo draugas amžinai.“

Ištikimieji šunys neretai gelbsti ir globoja į bėdą patekusius žmones. Pasaulį sukrėtęs incidentas, kai Niutauno miesto (Konektikute) mokykloje šaulys nušovė 20 mokinių ir keletą mokytojų, į nelaimės vietą skubėjo ne tik specialiosios tarnybos, bet ir specialiai kritinėms situacijos paruošti šunys, kurie savo meilumu ir draugiškumu ramino šoko ištiktus vaikus ir suaugusiuosius.

Jau kuris laikas pasaulyje sėkmingai plėtojama delfinų terapija, vis dažniau kalbama ir apie žirgų terapijos teikiamą naudą. Tačiau yra ir kita gyvūnų terapijos rūšis – dogoterapiją, kinoterapiją arba, paprasčiausiai, šunų terapija.

Pasaulyje dogoterapija vis labiau populiarėja. Be to, daugėja šalių, kur šunys ligoninėse, reabilitacijos centruose padeda sveikti sunkiai sergantiems ligoniams, o kai kurios dogoterapeutų organizacijos veikia kone pusšimtį metų, kaip, pavyzdžiui, Portlando dogoterapeutų „Delta fondas“.

Lietuvoje šunų terapija daugeliui vis dar yra keistenybė. Lietuvos niūfaundlendų ir landsyrų mėgėjų klubo nariai ir kiti entuziastai ėmė lankytis vaikų ugdymo bei globos įstaigose ir žengė pirmuosius dogoterapijos žingsnius.

Šunų terapijos seminarus ėmė organizuoti ir Lietuvos kinologų draugija. Sakoma, kad šunys tiesiogiai negydo ligų, tačiau padeda sustiprinti paciento reabilitacijos efektyvumą, pažadina pojūčius, teigiamas emocijas, o visa tai išjudina gyvybines žmogaus galias.

http://www.youtube.com/watch?v=beioZyX0nw8

Šaltinis:
lrytas.lt