Be agresijos ir prievartos

mokymas

Tikriausiai daugeliui teko susidurti su augintinio nepaklusnumu: sakai, kad negalima, o jis uodega vizgina ir toliau savo daro, o jei nori suduot pasislepia.

Tai kaip gi sudrausmint šuniuką :

1. kai jis nemoka paklusnumo komandų;
2. šeimininkas mano, kad neišmokytas komandų šuo turėtų suprasti kas jam sakoma;
3. šuo mušamas slepiasi.

Normalu, jog šuns, neišmokius paklusnumo komandų, jis į jas nereaguoja. Galima būtų palyginti su naujagimiu. Priežastis viena – ir kūdikis, ir jaunas šuo to padaryti negali, nes NEMOKA ir nėra pilnai protiškai ir fiziškai SUBRENDĘ. Ir kūdikio tėvams, ir šuns augintojams tenka kantriai užsiimti auklėjimu, mokymu, kol žmogus ir šuo gali brandžiai sureaguoti į tai, ko iš jų prašoma.  Šuniui šis laikotarpis trumpesnis nei žmogui – protinė branda pasiekiama apie 12 – 18 mėn., priklausomai nuo veislės. Tad, jei iš 8 mėn. nieko nemokyto šuns tikėsimės, jog jis pakvietus ateis pas Jus visada 100%, garantuojame, jog to tikrai nepadarys. Ir ne dėl savo kaprizų, užsispyrimo, dominavimo, o dėl paprasto dalyko – jis to padaryti dar nemoka. Ką daryti tuo atveju? Mokyti!

Šuo žmogaus žodžius supranta labai paprastai: a) bijo žodžių – įspėjimų, po kurių seka agresyvus šeimininko elgesys, b) vengia žodžių – bausmių, kurių metu šuo skriaudžiamas, c) su džiaugsmu sutinka žodžius – paskatinimus, kurie tampa skatinantys savaime, jei po jų pavaišiname šunį skanėstu ar leidžiame jam daryti ką nors malonaus. Iš tikrųjų ne tiek žodžiai, kiek žmogaus emocijos veikia šuns elgesį ir formuoja jo tolimesnio gyvenimo įgūdžius. Galite sakyti ir pikčiausiai, ir prašyti gražiausiai – komandos neveiks, jei nepereisite MOKYMOSI etapo. Jei jį pereisite, nereikės net susimastyti apie “drausminimą”, “baudimą” ir kitus pasenusius mokymo būdus. 2012 m. FCI IPO čempionato (šunų paklusnumo sporto) laimėtojas Mario Verslijpe yra sakęs savo 2010 m. interviu, jog šuns bausmė gali būti pritaikoma tada, kai šuo būna išmokęs komandą, bet jos neįvykdo. Tačiau jis patikslina: “jei šuo mokomas ir šeimininkas su juo turi gerą ryšį, dažniausiai bausmės neprireikia; bausmės panaudojimas yra labai subtilus, tarsi uogos uždėjimas ant torto”.

Ką darote Jūs mušdami šunį? Vienintelį darbą – jį žalojate. Neperduodate jokio mokymo, tik agresyviai elgiatės su šunimi. Tokia santykių su šunimi pradžia gali peraugti į nuolatinį gyvūno stresą ir į dar stiprėjančius problematinio elgesio simptomus: agresiją, klinikinį nerimą ar į širdies susirgimus . Sustokite ir pradėkite mąstyti apie tai, ką darote.

Šiuolaikinė dresūros metodika kilusi iš JAV. Ji kalba apie užimtumo didinimą, o ne apie šuns “drausminimą”. Treniruotėse mokoma šeimininkus, kaip principingai ir kantriai reikia auklėti ir mokyti šunis, kaip su jais užsiimti, kaip mokyti įvairių praktiškų komandų panaudojant maistą ir žaislą. Jei Jus mokino apie šuns mokymą “suduodant”, nedelsiant kreipkitės į profesionalų specialistą ir jis Jums padės išspręsti problemas be agresijos ir be prievartos.

Šaltinis: reksas.lt