Šuns nutukimas

storas nutukes suo

Nutukusiems šunims gresia metabolinis sindromas

Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas – rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.
Mokslininkai iš Liverpulio Universiteto nustatė, kad nutukę šunys, kaip ir žmonės, gali kentėti nuo daug sveikatos problemų aprėpiančio metabolinio sindromo. Ši bėda atsiranda drauge vystantis keletui sveikatos problemų (tai gali būti pvz. padidėjęs kraujo gliukozės ir cholesterolio kiekis), galinčių sukelti širdies ir kraujagyslių ligas ar padidinti diabeto riziką.
Šuns svoris yra normalus, jei lengvai užčiuopiate jo šonkaulius, pilvas nenukaręs ir, žiūrint iš viršaus, matosi liemens linija. Nutukusiam šuniui sunku per riebalus apčiuopti šonkaulius, jo pilvas kaba, jis turi plačią nugarą ir nematyti liemens linijos.

 

sunu svorio palyginimo lentele

Nors ir žinoma, kad šunų nutukimas sukelia atsparumą insulinui, lengvą hipertenziją bei aukštą cholesterolio kiekį kraujyje, iki šiol nebuvo stebėtas metabolinio sindromo, gan dažo tarp nutukusių žmonių, pasireiškimas.
Tyrime dalyvavo 35 nutukę šunys. Iš jų 20-čiai procentų nustatytas metabolinis sindromas. Nutukusiems šunims padidėjo kraujo insulino lygis, dėl šios priežasties kasa, kontroliuodama gliukozės kiekį kraujyje, dirbo sunkiau nei įprastai. Cukraus ir riebalų kiekį kontroliuoti padedančio baltymo adiponektino aptikta mažiau negu įprasta.
Metabolinis sindromas šunims sukelia tokias pat problemas kaip ir žmonėms. Taip pat mokslininkai įrodė, jog medžiagų apykaitos sutrikimai, nustatyti nutukusiems šunims, praeina, kai jie numeta svorio – tada pagerėja jų gyvenimo kokybė, gyvūnai tampa gyvybingesni, ne taip kenčia emociškai.
Šis tyrimas, įrodydamas, kad nutukusiems šunims išsivysto panašus į žmonių metabolinis sindromas, sukėlė nemažai naujų diskusijų. Reikia dar daugiau tyrimų, kurie padėtų išsiaiškinti nutukimo sukeliamas problemas.
Problema sėkmingai išsprendžiama numetus svorio, ir tai turi būti nutukusių naminių gyvūnėlių augintojų prioritetas. 

storas nutukes suo

Paruošta remiantis Asta Tvarijonaviciute, Jose J Ceron, Shelley L Holden, Daniel J Cuthbertson, Vincent Biourge, Penelope J Morris, Alexander J German. Obesity-related metabolic dysfunction in dogs: a comparison with human metabolic syndrome . BMC Veterinary Research , 2012; 8 (1): 147 DOI: 10.1186/1746-6148-8-147
Šaltinis: Vetvila.lt